We are proud of our students’ achievements and grateful to be part of their educational journey. Below are a few out of many awards and recognitions of Star League students received over the years. These results are updated annually at the beginning of academic year. If we missed anything, please write to us to include your name and relevant information. We will make sure your hard work is recognized here.

2016-2017

Caltech Harvey Mudd Math Competition

Teams: 1st place

Individuals (Top-10):

  • Stan Zhang – 2nd place
  • Matthew Shi – 3rd place
  • Tomas Choi – 4th place
  • Harry Wang – 5th place
  • Stanley Wang – 6th place
  • Benjamin Chen – 7th place
  • Edwin Peng – 8th place

2015-2016

Caltech Harvey Mudd Math Competition

Teams:  2nd place, 5th place

Individuals (Top-10):

  • Swapnil Garg – 2nd place,
  • Andrew Lin – 6th place,
  • Tiancheng Qin – 8th place,
  • Tomas Choi – 9th place

2014-2015

Caltech Harvey Mudd Math Competition

Teams:  1st place, 3rd place, 6th place

Individuals (Top-10):

  • Benjamin Chen- 1st place,
  • Sam Reinehr – 2nd place,
  • Jiazhi Jiang – 3rd place,
  • Thomas Choi – 4th place,
  • Michelle Chen- 7th place,
  • Jennifer Glezen – 9th place,
  •  Swapnil Garg – 10th place

2013-2014

Caltech Harvey Mudd Math Competition

Teams:  1st place, 5th place

Individuals (Top-10):

  • Sam Reinehr – 1st place,
  • Rick Huang – 2nd place,
  • Evan Chen – 3rd place,
  • Benjamin Chen- 4th place,
  • Alexander Hong – 4st place,
  • Sean Shi – 4th place,
  • Danielle Wang – 4th place,
  • Jerry Wu – 4th place,
  • Jonathan Huang – 9th place,, Yujin Kim – 9th place,
  • David Zhu – 9th place

2016-2017

USA Mathematical Olympiad (USAMO)

USAMO Qualifiers (44 students): Alec Sun, Andrew Lin, Anivrit Subramaniam, Ankan Bhattacharya, Anthony Ding, Anton Cao, Ashwin Sah, Ayush Agarwal, Benjamin Chen, Bhanu Garg, Bryan Chen, Catherine Wu, Chris Wang, David Hu, David Zhu, Edwin Peng, Handong Wang, Hansub Kim, James Lin, Jane Ahn, Jonathan Huang, Kevin Chang, Lucas Xia, Matthew Cho, Matthew Guo, Matthew Hase Liu, Matthew Shi, Mayank Pandey, Michelle Song, Mihir Singhal, Mike Bao, Nikhil Mandava, Phil Chen, Rionna Flynn, Stan Zhang, Stanley Wang, Suheng Niu, Sujay Kazi, Swapnil Garg, Tyler Zhu, Vinayak Kumar, Walker Kroubalkian, William Hu, Zachary Chroman

USAJMO Qualifiers (14 students): Arav Karighattam, Brandon Wang, Brent Liu, Daniel Hu, Eric Huang, Howard Tang, Jack Albright, Jacob Nie, Jonathan Huang, Kevin Li, Matthew Ho, Neha Govil, Nitin Kumar, Vittal Thirumalai

USA Computing Olympiad (USACO)

14 USACO finalists (out of 26): Andrew Yang, Brandon Wang, David Hu, Eric Zhang, Grace Cai, Jason Zhao, Kyle Liu, Riya Arora, Stan Zhang, Swapnil Garg, William Hu, William Luo

94 students in Platinum Division (out of ~200): Aayush Gupta, Adam Xu, Albert Tseng, Allen Chen, Amanda Du, Andrew Kan, Andrew Lin, Andrew Yang, Andy Wang, Anne Ouyang, Anson Hu, Anton Cao, Arlan Nurakhan, Arvind Mahankali, Avichal Goel, Ayush Agarwal, Benjamin Chen, Bennett Liu, Blair Chen, Brandon Wang, Brent Liu, Bryan Chen, Caroline Chen, Catherine Wu, Chaitanya Ravuri, Chris Xiong, Christopher Chang, Daniel Wang, Daniel Whatley, David Hu, David Zhu, Edward Wan, Eric Han, Eric Wang, Eric Zhang, Erica Chiu, Ethan Guo, Ethan Yang, Grace Cai, Harry Wang, Isaac Li, James Li, Jason Zhao, Jerry Chen, Jessica Zheng, Jimmy Lin, Joel Manning, Jonathan Huang, Jonathan Yang, Joshua Pan, Justin Li, Justin Yang, Katherine Ho, Katherine Tian, Kevin Chang, Kevin Li, Kevin Rao, Kyle Liu, Lucas Xia, Lyron Co Ting Keh, Matthew Lee, Mayank Pandey, Michael Chen, Michael Wan, Michael Zhang, Nicholas Guo, Nicholas Zhang, Nikhil Cheerla, Patrick Wang, Pranav Prakash, Rachit Sharma, Rajiv Movva, Richard Liu, Richard Yang, Rionna Flynn, Riya Arora, Sammy Zhang, Sean Meng, Shaya Zarkesh, Shree Mohan, Siyong Huang, Stan Zhang, Stanley Wang, Swapnil Garg, Tiffany Huang, Tristan Xiao, Tyler Zhu, Vinayak Kumar, William Hsu, William Hu, William Luo, Wilson Wu, Zachary Chen, Zachary Deng

Harvard MIT Math Tournament (HMMT)

Teams Overall: 3rd place

Team Round: 1st place

Individual (overall top 50) : 11th Brandon Wang (Star League), 24th Kevin Chang (Star League), 25th Swapnil Garg (Star League), 43rd Andrew Lin (Star League)

AMC 10/12 Perfect Scores

16 students: Alec Sun (12A), Anjalie Kini (10B), Ankan Bhattacharya (12A), Ashish Kalakuntla (10B), Benjamin Chen (12B), Catherine Wu (10A), David Hu (10A), Edwin Peng (12A), Jack Albright (10A, 10B), James Lin (12A), Kevin Li (10B), Neha , Govil (10B), Stanley Wang (10A), Swapnil Garg (12B), Vittal Thirumalai (10), Walker Kroubalkian (10B)

AMC 8 Perfect Scores

14 students: Alex Gu, Alexander Hu, Andrew Chang, Andrew Pan, David Hu, Henry Wang, Jack Albright, Joseph Zhang, Joshua Jang, Kevin Li, Parth Asawa, Preston Fu, Raymond Feng, Tae Kyu Kim

Princeton University Mathematics Competition

Teams: 2nd place

Individuals: Andrew Lin (Combinatorics – 4th place, Geometry 4th place), Brandon Wang (Number Theory – 3rd place), Swapnil Garg (Combinatorics – 5th place)

Stanford Programming Contest

Teams: 5th place,  5th place

Virginia Tech University High School Programming Contest

Teams: 2nd place, 3rd place


2015-2016

USA Mathematical Olympiad (USAMO)

12 Star League students participated to Mathematical Olympiad Summer Program (MOSP) (out of ~50 in the US): Alec Sun, Andrew Lin, Ankan Bhattacharya, Ashwin Sah, Catherine Wu, James Lin, Kevin Chang, Michelle Chen, Mihir Singhal, Stan Zhang, Swapnil Garg, Zachary Chroman

USAMO/USAJMO Awards: Alec Sun – USAMO Winner, Ankan Bhattacharya – USAMO Winner, James Lin – USAMO Winner, Mihir Singhal – USAMO Winner, Andrew Lin – USAJMO Winner, Brandon Wang – USAJMO Winner, Catherine Wu – USAJMO Winner, Ashwin Sah – USAMO Honorable Mention, Brian Gu – USAMO Honorable Mention, Meghal Gupta – USAMO Honorable Mention, Rachel Zhang – USAMO Honorable Mention, Stan Zhang – USAMO Honorable Mention, Brent Liu – USAJMO Honorable Mention, Jeffrey Kwan – USAJMO Honorable Mention

USAMO Qualifiers: Alec Sun, Andrew Bai, Ankan Bhattacharya, Anrew Yeh, Anton Cao, Ashwin Sah, Benjamin Chen, Bryan Chen, Calvin Lee, Celine Liang, Daniel Guo, Daniel Whatley, David Zhu, Faraz Masroor, Harry Wang, James Lin, James Shi, Jonathan Huang, Kevin Chang, Matthew Hase Liu, Meghal Gupta, Michael Luo, Mihir Singhal, Mike Bao, Morgan Daciuk, Nicholas Guo, Phil Chen, Qingyue Wu, Rachel Zhang, Richard Yi, Rionna Flynn, Ruoxi Chen, Sean Shi, Stanley Wang, Sujay Kazi, Swapnil Garg, Tiancheng Qin, Tomas Choi, Varun Jain, William Hu, Zachary Chroman

USAJMO Qualifiers: Aayush Gupta, Andrew Cai, Andrew Lin, Andrew Zheng, Anthony Ding, Austin Lei, Brandon Wang, Brent Liu, Catherine Wu, Chris Xiong, Cynthia Chen, Daniel Jin, David Hu, Jack Albright, Jeffrey Kwan, Jimmy Lin, Katherine Tian, Matthew Guo, Michael Wang, Michelle Song, Walker Kroubalkian

USA Computing Olympiad (USACO)

14 USACO finalists (out of 26): Aayush Gupta, Amanda Du, Anson Hu, Avichal Goel, Bryan Chen, Calvin Lee, Christopher Chang, Demi Guo, Eric Zhang, Jessica Zheng, Lawrence Li, Suchir Balaji, Swapnil Garg, William Hu

57 students in Platinum Division (out of ~150): Aayush Gupta, Albert Tseng, Allen Chen, Amanda Du, Andrew Yang, Anson Hu, Anton Cao, Avichal Goel, Brendan Ney, Brent Liu, Brian Gu, Bryan Chen, Calvin Lee, Catherine Wu, Christopher Chang, Daniel Wang, Daniel Whatley, Daniel Zhang, David Hu, David Zhu, Demi Guo, Eric Han, Eric Zhang, Erica Chiu, James Li, Jessica Zheng, Jimmy Lin, Joel Manning, Joshua Pan, Justin Yang, Kevin Chang, Kevin Li, Kevin Liu, Kevin Rao, Lawrence Li, Matthew Lee, Mayank Pandey, Meghal Gupta, Michelle Song, Michael Chen, Michael Wan, Mingyuan Li, Nicholas Guo, Nicholas Zhang, Nikhil Cheerla, Pranav Prakash, Rajiv Movva, Richard Yang, Sean Shi, Stan Zhang, Swapnil Garg, Tiffany Huang, Tony Wang, Weihang Fan, William Hsu, William Hu, Wilson Wu

Harvard MIT Math Tournament (HMMT)

HMMT Invitational (among top-50 student of HMMT): James Lin – 3rd place, Brian Gu – 9th place, Alec Sun – 10th place, Swapnil Garg – 20th place, Zachary Chroman – 21st place, Rachel Zhang – 24th place, Ankan Bhattacharya – 25th place, James Shi – 27th place, Kevin Chang – 44th place, Tiancheng Qin – 49th place

Overall Teams: 7th place, Guts Round: 6th place 

AMC 8 Perfect Scores

7 Star League students: Andrew Xu, Arav Karighattam, Brandon Wang, David Hu, Daniel Qu, Howard Tang, Jack Albright

Princeton University Mathematics Competition

Teams: 6th place
Individuals: Sean Shi – Overall 9th place, Sean Shi – Combinatorics 4th place, Swapnil Garg – Algebra 3rd place


2014-2015

USA Mathematical Olympiad (USAMO)

11 Star League students participated to Mathematical Olympiad Summer Program (MOSP) (out of ~50 in the US): Alec Sun, Ankan Bhattacharya, Ashwin Sah, Celine Liang, Daniel Whatley, Demi Guo, Edwin Peng, James Lin, Meghal Gupta, Mihir Singhal, Shuheng Niu

USAMO/USAJMO Awards: Celine Liang – USAMO Winner, Edwin Peng – USAJMO Winner, Demi Guo – Honorable Mention, James Lin – USAMO Honorable Mention, Samuel Reinehr – USAMO Honorable Mention, Ashwin Sah – USAMO Honorable Mention, Alexander Whatley – USAMO Honorable Mention, Ankan Bhattacharya – USAJMO Honorable Mention

USAMO Qualifiers: Alec Sun, Alexander Whatley, Andrew Cui, Andrew He, Ashwath Thirumalai, Benjamin Chen, Brendan Ney, Brian Gu, Calvin Lee, Celine Liang, Daniel Whatley, Emily Cai, Eric Xu, Handong Wang, James Lin, James Shi, Jonathan Huang, Kevin Chang, Lawrence Li, Lisa Yang, Meghal Gupta, Mihir Singhal, Mike Bao, Patrick Lin, Peter Wu, Phil Chen, Preetham Gujjula, Qingyue Wu, Richard Yi, Samuel Reinehr, Saranesh Prembabu, Sean Shi, Shashwath Kishore, Shuheng Niu, Sujay Kazi, Swapnil Garg, Thomas Kwa, Tomas Choi, Varun Jain, Andrew Bai, Ashwin Sah, Rachel Zhang

USAJMO Qualifiers: Andrew Lee, Andrew Lin, Ankan Bhattacharya, Anthony Ding, Anton Cao, Austin Lei, Bhanu Garg, Blair Chen, Bryan Chen, Catherine Wu, Christopher Chang, Daniel Jin, David Hu, David Zhu, Edwin Peng, Eric Huang, Faraz Masroor, Freya Edholm, Matthew Shi, Mayank Pandey, Michael Zhang, Nicholas Guo, Stan Zhang, Tiffany Huang, Vinayak Kumar, William Hu, Zack Chroman, Leo Zhao, Walker Kroubalkian

USA Computing Olympiad (USACO)

12 USACO finalists (out of 24): Alec Sun, Andrew He, Brian Gu, Calvin Lee, David Zhu, Demi Guo, Kevin Liu, Lawrence Li, Nicholas Guo, Nikhil Cheerla, Sean Shi, Tony Wang

57 students in Gold Division: Aayush Gupta, Ajinkya Nene, Alex Hong, Alexander Whatley, Alexander Xu, Allen Chen, Andrew He, Anton Cao, Bili Sun, Brendan Brzycki, Brendan Ney, Brian Gu, Bryan Chen, Calvin Lee, Catherine Wu, Christopher Chang, Daniel Whatley, David Lin, David Zhu, Demi Guo, Eric Wang, Eric Xu, Horace He, Hugh Zhang, Jiazhi Jiang, Jihan Yin, Justin Yang, Kevin Chang, Kevin Liu, Lawrence Li, Lisa Yang, Lucas Liao, Matthew Lee, Martin Schneider, Mayank Pandey, Meghal Gupta, Michael Tang, Michael Wan, Mingyuan Li, Nicholas Guo, Nikhil Cheerla, Pranav Prakash, Preetham Gujjula, Rachel Zhang, Richard Yang, Rick Huang, Rishi Veerapaneni, Sauyon Lee, Sean Shi, Shashwat Kishore, Shuheng Niu, Swapnil Garg, Tony Wang, Varun Jain, Vineet Kosaraju, William Hsu, William Hu, Wilson Wu

85 students in Silver Division: Amanda Du, Andrew Bai, Andrew Cui, Andrew Kan, Andrew Lee, Andrew Tang, Andrew Jin, Andrew Zhang, Andrew Zhou, Anik Gupta, Anindit Gopalakrishnan, Avichal Goel, Benjamin Owens, Bryan Owens, Blair Chen, Carl Luo, Carol Wang, Celine Liang, Chenyu Zhou, Chris Wang, Christopher Hou, Daniel Wang, Daniel Yang, Daniel Zhang, Deven Navani, Divyahans Gupta, Dorrie Tang, Edward Lee, Eric Chen, Eric Han, Eric Liu, Erik Zhao, Harry Wang, Howard Tang, Jack Albright, Jason Chang, Jerry Chen, Jerry Huang, Jessica Zheng, Jessica Zhu, Jimmy Lin, Jonathan Huang, Jonathan Pan, Jonathan Yang, Joshua Pan, Justin Xie, Katherine Tian, Keshav Narayan, Kevin Cao, Kevin Chiang, Kevin Rao, Kevin Zhang, Kyle Cui, Lili Sun, Lilia Tang, Mahesh Murag, Manan Shah, Manish Kondapolu, Matthew Guo, Meilinda Sun, Michael Chen, Moinak Bhattacharyya, Nathan Ney, Neeraj Aggarwal, Neil Palleti, Peter Wu, Rajiv Movva, Randy Zhao, Raymond Zhou, Richard Liu, Sang Gi Kim, Sean Meng, Shaya Zarkesh, Shyam Ravikumar, Sidharth Kulkarni, Stan Zhang, Stanley Wang, Suresh Talapaneni, Tal Shachaf, Tiffany Huang, Timothy Deng, Timothy Poon, Tomas Choi, Tommy Yang, Victor Yin

Harvard MIT Math Tournament (HMMT)

HMMT Invitational (among top-50 student of HMMT): Andrew He – 1st place, David Stoner – 3rd place, Scott Wu – 8th place, Alec Sun – 9th place, Danielle Wang – 10th place, James Lin – 15th place, Ashwath Thirumalai – 16th place, Sean Shi – 18th place, Kevin Chang – 27th place, Rachel Zhang – 29th place, Brian Gu – 30th place, James Shi – 31st place, Saranesh Prembabu – 35th place, Shashwat Kishore – 41st place, Alexander Whatley – 46th place

Overall Teams: 2nd place, Team Round: 1st place, Guts Round: 2nd place

AMC 8 Perfect Scores

12 Star League students: Anjalie Kini, Benjamin Cheng, Catherine Wu, Daniel Jin, Daniel Qu, David Hu, Isaac Hershenson, Katherine Tian, Matthew Guo, Stan Zhang, Timothy Poon, Walker Kroubalkian


2013-2014

USA Mathematical Olympiad (USAMO)

12 Star League students participated to Mathematical Olympiad Summer Program (MOSP) (out of ~50 in the US): Alec Sun, Alexander Whatley, Andrew He, Ashwin Sah, Benjamin Chen, Celine Liang, James Lin, Meghal Gupta, Qingyue Wu, Saranesh Prembabu, Scott Wu, Sean Shi

USAMO/USAJMO Awards: Alexander Whatley – USAMO Winner, David Stoner – USAMO Winner, Evan Chen – USAMO Winner, Scott Wu – USAMO Winner, Celine Liang – USAJMO Winner, James Lin – USAJMO Winner, Alec Sun – USAJMO Winner, Lewis Chen – USAMO Honorable Mention, Ashwin Sah – USAJMO Honorable Mention

USAMO Qualifiers (40 Students): Evan Chen, Lewis Chen, Benjamin Chen, Ruoxi (Michelle) Chen, Andrew Cui, William Fu, Swapnil Garg, Angela Gu , Preetham Gujjula, Steven Hao, Andrew He, Patrick Hompe , Alexander Hong, Rick Huang, JiaZhi Jiang, Young Hoon (James) Kang, Yujin Kim, Shashwat Kishore, Thomas Kwa, Lukas Liao, Charles Lien, Aaron Lin, Varun Mohan, Saranesh Prembabu, Sam Reinehr, Ashwin Sah , James Shi, Sean Shi, Brian Shimanuki, Mihir Singhal, Rahul Sridhar, David Stoner, Vikram Sundar, Ashwath Thirumalai, Charlie Tong, Jerry Wu, Qingyue Wu, Scott Wu, Kevin Zhang, Larry Zhang

USAJMO Qualifiers (37 Students): John Andrews, Ankan Bhattacharya, Christopher Chang, Nikhil Cheerla, Arthur Chen, Jamin Chen, Bryan Chen, Phil Chen, Morgan Daciuk, Demi Guo, Nicholas Guo, Meghal Gupta, Matthew Hase-Liu, William Hu, Jonathan Huang, Eric Huang, Insung Jo, Sujay Kazi, Lawrence Li, Celine Liang, James Henry Lin, Michael Luo, Anika Mohindra, Keshav Narayan, Shuheng Niu, Edwin Peng, Matthew Shi, Alec Sun, Jonathan Sy, Chris Wang, Handong Wang, Daniel Whatley, Peter Wu, Justin Yang, Andrew Yeh, Richard Yi, Shaya Zarkesh, Stan Zhang

USA Computing Olympiad (USACO)

8 USACO finalists (out of 24): Andrew He, Bryan Chen, David Zhu, Demi Guo, Hugh Zhang, Kevin Liu, Scott Wu, Steven Hao, William Hu

45 students in Gold Division (top ~100 in US, top ~250 in the world): Ajinkya Nene, Alex Pei, Alexander Whatley, Alexander Xu, Allen Chen, Andrew He, Andy Wang, Bili Sun, Brendan Ney, Brian Shimanuki, Bryan Chen, Charlie Tong, David Cox, David Lin, David Zhu, Demi Guo, Douglas Chen, Eric Wang, Evan Chen, Horace He, Jerry Wu, Jimmy Zeng, Joshua Meier, Justin Yang, Kevin Liu, Lawrence Li, Lewis Chen, Lukas Liao, Martin Schneider, Michael Zhao, Nicholas Guo, Nikhil Cheerla, Pranav Prakash, Preetham Gujjula, Rahul Sridhar, Rick Huang, Scott Wu, Sean Shi, Shuheng Niu, Steven Hao, Tony Jiang, Tony Wang, Varun Mohan, Vineet Kosaraju, William Hu

30 students in Silver Division (top ~250 in US, top ~600 in the world): Aayush Gupta, Alex Hong, Alexander Parr, Amanda Du, Amy Shen, Andrew Jin, Andrew Zhang, Andrew Zhou, Blair Chen, Brendan Brzycki, Celine Liang, Christopher Chang, Daniel Whatley, Divyahans Gupta, Edward Lee, Eric Chen, Jack Albright, Jerry Li, Jessica Zheng, Justin Xie, Keshav Narayan, Kevin Chiang, Kevin Zhang, Mayank Pandey, Mingyuan Li, Moinak Bhattacharyya, Nathan Ney, Sauyon Lee, Sean Meng, Timothy Deng

Harvard MIT Math Tournament (HMMT)

HMMT Invitational (among top-50 student of HMMT): Scott Wu – 1st place, Shashwat Kishore – 10th place, Andrew He – 13th place, Lewis Chen – 17th place, Saranesh Prembabu – 27th place, Vikram Sundar – 28th place, Jerry Wu – 32nd place, Evan Chen – 38th place, Ashwath Thirumalai – 42nd place, Alec Sun – 50th place

Teams: 2nd Place , 6th Place, Guts Round: 1st place

AMC 10/12 Perfect Scores

5 students: Lewis Chen (AMC 12A), Swapnil Garg (AMC 10A), Meghal Gupta (AMC 10A), Insung Jo (AMC 10A), Celine Liang (AMC 10B)

AMC 8 Perfect Scores

24 students: Aayush Gupta, Anika Ramachandran, Anjalie Kini, Carolyn Ge, Catherine Wu, David Hu, Edgar Lin, Edward He, Edwin Peng, Jack Albright, James Jiao, Jimmy Lin, Jonathan Pan, Julian Liu, Harry Wang, Michael Zhang, Rajiv Movva, Robert Yang, Ryan Liu, Shaya Zarkesh, Swapnil Garg, Vinay Krishna, Walker Kroubalkian

Stanford Math Tournament

Individuals: Ashwath Thirumalai – calculus 1st, Celine Liang – geometry 1st, Mihir Singhal – advanced topics 1st, Saranesh Prembabu – algebra 1st, Brendan Brzycki – general 2nd, Brian Shimanuki – advanced topics 2nd, Lewis Chen – calculus 2nd, Varun Mohan – algebra 2nd, Evan Chen – algebra 3rd, Lewis Chen – advanced topics 3rd, Luke Liao – calculus 3rd, Aaron Lin – geometry 4th, Ashwin Sah – geometry 4th, Austin Wu – geometry 4th, James Shi – advanced topics 4th, Kevin Zhang – geometry 4th, Saranesh Prembabu – geometry 4th, Emily Cai – general 5th, Jerry Wu – advanced topics 5th, Mihir Singhal – algebra 5th, Rick Huang – advanced topics 5th, Sam Reinehr – advanced topics 5th, Steven Hao – algebra 5th, Daniel Guo – advanced topics 8th, Evan Chen – advanced topics 8th, Luke Liao – advanced topics 8th, Nicholas Guo – advanced topics 8th, Sean Shi – advanced topics 8th, Vikram Sundar – advanced topics 8th, Andy Tsai – calculus 9th, Patrick Lin – calculus 9th, Nancy Xu – calculus 9th, Steven Hao – calculus 9th

Teams: 14th place

Princeton University Mathematics Competition

Teams: 1st place

Individuals: Andrew He – Combinatorics 1st place, Evan Chen  – Number Theory, 4th place, Lewis Chen – Geometry 4th place, Evan Chen  – Geometry 5th place, Jerry Wu – Combinatorics 5th place, Aaron Lin – Geometry 7th place, Brian Shimanuki – Number Theory 9th place, Jerry Wu – Overall, 10th place

2016-2017

International Mathematical Olympiad (IMO)

Zachary Chroman, Silver Medal

International Olympiad in Informatics (IOI)

Eric Zhang

European Girls Math Olympiad (EGMO)

Wanlin Li, Gold Medal


2015-2016

International Mathematical Olympiad (IMO)

Alec Sun – Gold Medal
Ankan Bhattacharya – Gold Medal

International Olympiad in Informatics (IOI)

Lawrence Li – Gold Medal,
Calvin Lee, Silver Medal

European Girls Math Olympiad (EGMO)

Meghal Gupta – Gold Medal,
Rachel Zhang – Gold Medal,
Celine Liang – Silver Medal,
Demi Guo – Bronze Medal


2014-2015

International Mathematical Olympiad (IMO)

Alexander Whatley, Bronze Medal

International Olympiad in Informatics (IOI)

Andrew He – Gold Medal,
Demi Guo – Silver Medal

European Girls Math Olympiad (EGMO)

Celine Liang – Gold Medal,
Meghal Gupta – Silver Medal


2013-2014

International Mathematical Olympiad (IMO)

Evan Chen – Gold Medal,
Alexander Whatley – Bronze Medal

International Olympiad in Informatics (IOI)

Scott Wu – Gold Medal,
Steven Hao – Gold Medal,
Andrew He – Gold Medal

European Girls Math Olympiad (EGMO)

Alicia Weng – Silver Medal

 

MathCounts Logo with Infinity Symbol

MathCounts California State Competitions took place at UC Irvine and Stanford on March 11th and 18th for Southern and North regions, respectively.

AMC 10/12 Contest Results Are announced

American Mathematics Competition (AMC) 10/12 were held in February 7th and 15th. Our students defeated the odds and received perfect scores.